Šiame skyrelyje apžvelgsiu pastatomų/pakabinamų baldų surinkimą. Jei prisiruošiu, sukursiu skyrelį ir apie "stacionarių" baldų (prie sienų tvirtinamos lentynos, drabužinės ir pan.) surinkimo niuansus.

Plokščių sujungimo priemonės

Čia pavaizduoti populiariausi "daikčiukai" naudojami plokščių sujungimui baldų gamyboje. Jei kada nors surinkinėjote parduotuvėje pirktus baldus, tikrai tokius esat matę. Plokštes sujunginėt galima ir medsraigčiais, bet jų vaizdo nepridėjau... manau, kad jei nežinote kaip atrodo medsraigtis - baldus gaminti Jums per anksti...

Tokių daiktų galima nusipirkti turbūt bet kurioje varžtais prekiaujančioje parduotuvėje.

Įrankiai...

Jei jau rįžotės patys gaminti baldus, darau prielaidą, kad elementarius kiekvieno namudinio meistro įrankius turite: drėlė, suktukas, pjūklas ir panašūs kasdieniai įrankiai.

Paveikslėlyje šalia yra pavaizduoti įrankiai, kurių reikės norint kokybiškai surinkti baldą, kurių galbūt neturite savo lentynose ar stalčiuose.

Kampiniai spausuvai. Jie naudojami dvi plokštes sustatyti 90 laipsnių kampu. Tokių spaustuvų reikės bent 2 vnt.

"Strubcyna". Pagal kalbininkus berods vadinasi užveržiamas spaustuvas. Šitie daiktai naudojami suspausti plokštes plokštumomis. Jų reikės 2-4vnt.

 

P.S. Visokių prabangių pirkt neverta, namų reikmėms puikiai tinka ir pigiausi.

P.P.S. Surinkinėjant baldus, jei tik įmanoma, nedarykit "iš rankos". Visada rezultatas gaunasi geresnis, jei jungiamos detalės pritvirtinos, sutjungtos spaustuvais, daroma su šablonais ir t.t. Namų sąlygomis be abejo kartais tik "iš rankos" ir būna galimybė, bet jei tik įmanoma panaudoti šabloną ar įtvirtinimą - tai darykite visada.

Frezeris. Jei planuojate gaminti daug - įsigyti verta, bet jei dėl vieno karto, tai turbūt galima ir išsinuomot. Savoms reikmėms labai prabangaus tikrai nereikia. Renkantis žiūrėkite konstrukciją: bene svarbiausias dalykas, į kurį reiktų atkreipt dėmesį - "kojos" (čia tos juodos "garmoškės"), jos turi būti be jokio laisvumo, t.y. korpuso klibėbėjimo pado atžvilgiu būti negali.

Šio įrankio galimybės labai plačios: briaunų dailinimas, griovelių darymas, apvalių skylių darymas ir dar daug kitų darbų. Kiek tik įmanoma, nereiktų frezeriu dirbti "iš rankos": apsukos didelės, menkiausias rankos sudrebėjimas ir turim "broką". Naudokite gerai pritvirtintas liniuotes, šablonus ir t.t.

Skriestuvas. Turbūt žinote, kad tai yra daiktas skirtas braižyti apskritimus. Paveikslėlyje parodyta kaip galima pasigaminti skriestuvą (juk jei apskritimo reikia didelio, tai mokyklinis skriestuvas gali būti mažokas). Elementaru: plastikinė arba metalinė plokštelė, centro įtvirtinimui vinukas arba varžtas, bei pieštukas. Kaip ką pritvirtinsite - Jūsų fantazijos reikalas.

Tokiu pačiu principu galima tvirtinti ir frezerį apvalių skylių pjovimui, tik savaime suprantama, viskas turi būti kur kas tvirčiau ir stabiliau, nei kad apskritimo nubrėžimui...

Plokščių sujungimo būdai

Čia pavaizduoti populiariausi plokščių sujungimo būdai. Paprastiems baldams (nuo kokių ir rekomenduočiau pradėti) paprastai užtenka sujungimo "statmenai". Kai kur prisireikia "briaunomis", daug rečiau prisireikia "plokštumomis".

 

Toliau apžvelgsiu keletą populiariausių sujungimo būdų plačiau.

Statmenų plokščių sujungimas konfirmatais

Pirmiesiems projektams būtent tokį būdą ir rekomenduoju. Konfirmatas plokštes sujungia labai patikimai ir tvirtai, nereikia įpatingo tikslumo.

Darom taip:

- sudedam plokštes vieną su kita taip, kaip jos turės būti. Būtinai jas sutvirtinam kampiniais spaustuvais (geriausia iš dviejų pusių), iš rankos tikrai lygiai neišlaikysite, nebent netyčia pasisektų...

- pasimatuojam, kad pataikytume į statmenos plokštės centrą (pagal plotį), ir gręžiam skylutę iš karto abiejose plokštėse. Geriau medienai skirtu grąžtu, lengviau tiksliai padaryt "pradžią". Grąžto diametras - bent kažkiek didesnis už konfirmato centrinės dalies diametrą. Savaime suprantama, grąžto diametras turi būti mažesnis už konfirmato sriegio diametrą...

- pasimatuojam konfirmato praplatėjimą ir tokio paties (arba iki 0.5mm didesnio) diametro grąžtu praplatinam skylutę. Patogiau metalui skirtu grąžtu. Nepersistenkite su gyliu, jo reikia tiek, kad tilptų konfirmato praplatėjimas. Pamatuosit konfirmatą - sužinosit kiek gylio reikia. Kad lengviau būtų kontroliuoti gylį, grąžto galiuką galima pasižymėti jį apvyniojant lipnia juosta, arba ant grąžto užmauti reikiamo ilgio vamzdelį (kad riboti įgręžimo gylį). Beje, būna ir spec. grąžtų konfirmatams, kurie skylę gręžia iš karto ir siaurąjai ir plačiąjai konfirmato daliai. Man - nepatiko, galite išbandyt - gal Jums patiks.

- sukam konfirmatą. Patogiausia/greičiausia - akumuliatoriniu suktuku, įsidėjus tinkamą antgalį. Sukam tiek, kad plačiausia galvutės dalis liktų plokštės paviršiuje (žr. paveikslėlį). Jei visgi persistengėte - neužsidės konfirmato galvutę uždengiantis dangtelis. Tikrai nesigraužkite - menka bėda, dangtelį galima priklijuot ;-)

 

Galbūt kažkam kils kausimas, o kodėl konfirmatas, kodėl ne paprasčiausias medsraigtis? Be abejo, kad galima naudoti ir paprastus medsraigčius, bet prieš tai įvertinus kiek tvirtas turi būti sujungimas, kiek jis turi tikimybę išsiklibinti ir t.t. Medsraigčiai puikiai tinka nedideliems stalčiams ir panašiai smulkmei, tačiau spintelių, lentynų ir kitų didesnio tvirtumo reikalaujančių baldų sujungimus geriau daryti konfirmatais: jie neišsiklibina, nenurūdija, nenutrūksta... Kita vertus, esu matęs baldininkų (na čia tų, kurie už baldų gamybą pinigus ima) gamintuose balduose gan atsakingose vietose (mano akimis žiūrint) susukimus medsraigčiais... Kaip sujunginėsite - nuspręskite patys...

 

Statmenų plokščių sujungimas ekscentrikais

Tai gan sudėtingas ir didelio tikslumo reikalaujantis būdas. Tačiau jis turi didelį privalumą - sujungimas nematomas iš gerosios pusės. Savo pirmiesiems kūriniams rekomenduoju nenaudot (jei tik įmanoma), mažiau nusivilsite savimi kaip baldų gamintoju. Tačiau pasitaiko situacijų, kai ekscentrikų išvengti neįmanoma... Pvz. kokios nors komodos viršus, staliuko viršus, sekcijos viršus... Pagrindinė bėda - tikslus išgręžimas į plokštės briauną.

Kaip įstatyti ekscentriką, manau pakankamai aišku iš brėžinio. Bet keletą niuansėlių paminėsiu:

- nepersistenkite su skylutės gyliu, kad grąžtas neišlįstų į plokštės gerąją pusę. Grąžto storio parinkimo principas tas pats kaip ir konfirmatui.

- pirštas turi būti įsuktas tiek, kad "sijonėlis" virš sriegio būtų lygiai su plokštės paviršiumi

- rekomenduoju nenaudoti vien tik ekscentrikų. Jei plokštes jungiate pvz dviem ekscentrikais, tai priklausomai nuo sujungimo ilgio įdėkite 2-3 medinius kaiščius: bus ir tvirčiau, ir bus lengviau pakoreguot sujungimą jei kažką kreivai išgręšite.

 

Dabar papasakosiu kaip ištaisyt "broką" jei visgi nukreivinote gręždami skyles ekscentrikams.

Kad jau kreiva, tai kreiva... Taisymas iš esmės turi tik vieną trūkumą: sujungimas bus nebeardomas. Kad ištaisyt, kartu su ekscentrikais, sujungime turi būti ir bent du mediniai kaiščiai. Taisom taip... Pirmiausia įvertinam nesutapimus. Taisom didindami skyles, t.y. darydami skyles ovaliomis. Skyles platinam tik briaunoje! Į plokštumoje išgręžtas skyles jau susukti ekscentrikų pirštai ir sukalti mediniai kaiščiai, jų nejudinam. Nereikia didinti visos skylės, tiesiog ją praplatinam (grąžtu) į reikiamą pusę, kad plokštės susijungtų lygiai. Po tokių korekcijų neišvengiamai atsiras sujungimo laisvumas. Medinius kaiščius sutepam klijais, viską lygiai sudedame ir užveržiam ekscentrikus. Klijams uždžiuvus - baigta. Jei jau gavosi taip, kad didinti skyles reikėjo labai daug ir mediniai kaiščiai pernelyg laisvai "jaučiasi" savo skylėse, vietoj klijų naudokite klijų ir pjuvenų mišinį - jis geriau užpildys atsiradusius tarpus.

Statmenų plokščių sujungimas kaiščiais

Iš esmės, tai vien tik kaiščiai nelabai naudojami, nebent kažkam labai specifinio. Paprastai jie montuojami kartu su ekscentrikais.

 

Reikalingas didelis tikslumas.

 

Kaip jau minėjau aukščiau, sunkiausia tiksliai išgręžti skylę briaunoje. Papasakosiu vieną gudrybę, kaip tai "apeiti".

Pirmiausia viską pasimatavę ir susižymėję skylę gręžiam į briauną. Kai jau skylė briaunoje yra, pasimatuojam jos nuokrypį. Žinodami nuokrįpį, pasižymim naują skylės vietą plokštumoje (paslinkdami gręžimo tašką į reikiamą pusę). Plokštumoje tiksliai išgręžti skylę žymiai paprasčiau nei briaunoje, bet reikia naudoti medienai skirtus grąžtus ir gręžti didesnėm apsukom.

Plokščių sujungimas briaunomis

Tokio būdo prisireikia kur kas rečiau, nei kad sujungimo statmenai. Sujungimo būdai iš esmės du: mediniais kaiščiais ir ekscentrikais su dvipusiu pirštu.

Toks plokščių sujungimo būdas reikalauja didelio tikslumo. Tikslumo "apėjimo" gudrybės tinka tos pačios kaip jau paminėtos aukščiau.

Plokštes jungiant briaunomis, iš nematomos pusės jas vieną su kita sutvirtinti galima ir perforuotomis plokštelėmis (tokios metalinės, stačiakampės, su daug skylučių), bet kaiščių vistiek reikės, kad lygiai suvest. Kai kuriais atvejais galbūt užteks tik kaiščių, su sąlyga, kad plokštėms išsiskirti neleis kitos baldo konstrukcijos.

Plokščių sujungimas plokštumomis

Šis būdas paprastai pasitaiko tik stalčių gamyboje, kai reikia prie surinkto stalčiaus prisukt fasadą.Pasitaiko ir kitur, bet labai retai.

Sujungiama elementariai: abi plokštės lygiai sudedamos, suspaudžiamos "strubcynomis" ir susukamos medvaržčiais iš vidinės ar nematomos pusės. Viskas.

Keletas gudrybių

Žemiau papasakosiu keletą gudrybių kaip kokybiškai surinkti baldą, t.y. kaip atlikti kažkokią surinkimo procedūrą, kad baldas būtų kuo geresnės kokybės. Šios gudrybės nežinau ar kur nors naudojamos - jas aš sugalvojau pats. Kad jau darome patys, reikia susitaikyti, kad tikrai neatliksime daugumos procedūrų taip kaip jas atlieka staklės-robotai. Darant "iš rankos" ir išgręžimas nebūtinai idealus ir t.t. Beje, su šita problema susiduriame ne tik mes, bet ir baldininkai.

Kaip lygiai sujungti plokštes.

Pradžiai apie brėžinuką, kas yra kas... Juoda - plokštės kurias reikia sujungti, mėlyna - spaustuvai, raudona - pagalbinės plokštės.

Dabar apie tai, kas tos "pagalbinės plokštės". Kadangi jau gavote išpjautas plokštes, tai pagalbinėmis gali būti visos, išskyrus tas, kurias jungiate tarpusavy...

Kaip pavyzdį imkim lentynėlę, kurią suprojektavom skyrelyje "Projektavimas". Pamatavę ant apatinės plokštės suguldom mažąsias lentynėles, į tarpus sustatom vertikalias pertvaras. Viską sustatom lygiai, mažąsias lentynėles prie apatinės plokštės priveržiam "strubcynom", šonines vertikalias pritvirtinam kampiniais spaustuvais. Dabar galima drąsiai gręžt skyles konfirmatams: jei viskas tvirtai suveržta, niekas nepasislinks, nepasiuks. Lentynėlė bus lygi, tiesi. Kai jau apatinė plokštė prisukta, tokiu pat būdu galima pritvirtinti ir viršutinę plokštę.

Kaip išpjauti skylę stalviršyje.

Čia papasakosiu kaip padaryti geros kokybės skylę viruvinei kriauklei. Atrodo kas čia ypatingo? Pabandykite ir pamatysite, kad ne viskas auksas, kas auksu žiba... Virtuviniai stalviršiai būna užlaminuoti kieta danga. To pasekoje, pjaunant siaurapjūkliu neišvengiamai "apsigraužia" (t.y. atšoka, aplūžinėja kraštai) stalviršio paviršinė danga ties pjūvio linija. Kuo stalviršis "mandresnis", tuo "apsigraužia" labiau, nes kietesnė paviršiaus danga. Gali atsitikti ir taip, kad atšoka toks dangos gabalas, kad jau ir kriauklė neuždengs... Norint puikaus rezultato labai pagelbėja frezeris. Tiesiog prieš pjaunant siaurapjūkliu "apeikite" pjūvio perimetrą frezeriu. Užtenka naudoti 6-8mm diametro frezą ir padaryt kokių 5mm gylio griovelį. Kadangi frezeris dirba aukštom apsukom, stalviršio danga nesusigadina ;-)

P.S. kokiu būdu bepjausite, prieš dedant kriauklę nepagailėkite hermetiko: įtrinkite pjūvio vietą (briaunas), riebiai dėkite tarp stalviršio ir kriauklės. Tos sandarinimo tarpinės (kurios būna komplekte su kriaukle) įpatingai gerai neužsandarina. Jeigu neapsaugotos stalviršio vietos (pjūvio vieta kriauklei, skylė maišytuvui) gaus drėgmės, stalviršis pradės pūstis ir teks jį keist nauju...

Ruošiama...

Bus daugiau...